SSDPF21Q016TB01 Intel Optane DC P5800X Series 1.6TB U.2 PCI e x4 NVMe 2.5" SSD
Product Description
Intel Optane DC P5800X Series 1.6TB U.2 PCI e x4 NVMe 2.5" SSD
Highlighted Features
  • Intel
  • Optane
  • DC P5800X Series
  • 1.6TB
  • PCI e x4 NVMe
  • 2.5"
  • Internal SSD
  • Retail Part #: SSDPF21Q016TB01
Note: All product details are provided by Intel.
Specification
Brand: Intel
Product Series: DC P5800X
Product Type: Solid State Drive
Size: 1.6TB
Form Factor: U.2 2.5"
Interface: PCI-e 4.0 x4 NVMe
Drive Type(s) Supported: Internal SSD
Read speed: 7200 MB/s
Write speed: 6200 MB/s
Random read (4KB): 1500000 IOPS
Random write (4KB): 1500000 IOPS
(MTBF): 2 Million Hours
Power Active: 21 W
Operating temperature: 0 - 70 °C
Dimensions Specifications
Weight: 2 lb
Dimension: 10 x 8 x 4
Miscellaneous
Device Supported: Server
Environmentally Friendly:    Yes
Write a review
Note: HTML is not translated!
Rating
Bad Good
Captcha
Brand: AMD
Product DescriptionAMD EPYC 7502 32-Core 2.50GHz 128MB 180W SP3 ProcessorProduct OverviewProduct DescriptionDetail Specification Highlighted FeaturesA..